טיפול בכוויות שמש

כוויות שמשכוויות שמש הן כוויות המופיעות לאחר חשיפה ממושכת לשמש, ונחשבות הכוויות הנפוצות ביותר. מדובר בכוויות השכיחות בעיקר בתחילת הקיץ, ומופיעות באזורי עור החשופים לקרינת השמש.

הטיפול בכוויות שמש מומלץ בעיקר על מנת להפחית את הופעת הסימפטומים, להקל על רגישות העור ולהחיש את תהליך ההחלמה. יש לציין שגם ללא טיפול, כוויות השמש ייעלמו תוך מספר ימים, אך מומלץ כמובן לטפל בהן על מנת למנוע סבל מיותר.

חשוב לזכור שהטיפול הכי טוב הוא מניעה, ובמקרים של כוויות שמש המניעה שלהן פשוטה ביותר וכוללת שימוש בקרם הגנה, שהייה בצל והימנעות מחשיפה ממושכת לקרינת השמש.

קירור האזור

כוויות שמש הן בעצם כוויות מדרגה 1 לכל דבר, ולכן ההתייחסות אליהן היא בהתאם. אי לכך, השלב הראשון בטיפול הוא קירור האזור – במקרים אלה מומלץ על מקלחת קרה או קירור באמצעות מגבת רטובה. גם במקרים אלו לא מומלץ להשתמש בקרח, אשר עשוי להזיק יותר מאשר להועיל.

שימוש בקרמים במקרים קלים

בימים הקרובים לאחר הופעת כוויות השמש, מומלץ להשתמש בקרמים מסוגים שונים להרגעת העור ולהקלה על הכאב.

  • אלוורה – ג'ל טבעי בעל פופולאריות רבה לטיפול בכוויות ובבעיות עור אחרות. השימוש באלוורה עוזר להרגעת העור, קירורו והפחתת הרגישות והגרד האופייניים לכוויות שמש.
  • קרם לחות – שימוש בקרם לחות מונע את התייבשות העור ובכך מסייע להפחתת ההתקלפות.
  • קרמים מסוג After Sun – בדומה לקרם הגנה אותו מורחים לפני החשיפה אל השמש, קיימים קרמים המיועדים למריחה לאחר החשיפה. אלה קרמים הכוללים מרכיבים שונים העוזרים לקירור העור ושמירה על לחות, ובכך מסייעים לטיפול בכוויות השמש.

שימוש בקרמים במקרים קשים יותר

מקרים קשים יותר של כוויות שמש, הכוללים הופעת פגיעה נרחבת והופעת שלפוחיות דורשים טיפול מתקדם יותר, הכולל:

  • משחות אנטי דלקתיות – משחות כמו וולטרן ואחרות, מסייעות להקלה על הכאב ולשיפור המצב לאחר הופעת כוויות שמש. מחקרים שונים הראו שיפור במצב הסובלים מכוויות לאחר שימוש במשחות כאלה, ומומלץ להשתמש בהן במצבים קשים. חשוב לזכור שחלק מהמשחות מהסוגים האלה לא מיועדות לשימוש על עור רגיש או מגורה, ועל כן יש להתייעץ עם רופא או רוקח לפני תחילת השימוש.
  • משחות סטרואידליות– משחות כמו קורטיזון, יכולות גם כן לעזור להקלה על הגרד ורגישות העור כתוצאה מכוויות שמש. האפקט האנטי דלקת של הסטרואידים מסייע להקל על הכאב, הנפיחות והרגישות ועוזר לשפר את המצב של הסובלים מכוויות שמש.

הטיפול בשלפוחיות לאחר כוויות שמש

אחד הסימנים הידועים של כוויות שמש הוא הופעת שלפוחיות באזור הפגוע. במקרים אלה, יש להתייחס אליהן כאל שלפוחיות של כוויה רגילה, ואין לנקז אותן או לגעת בהן באופן עצמאי. הטיפול הנכון בשלפוחיות הוא חבישה עדינה במידת הצורך (כאשר מדובר בשלפוחיות שעלולות להיפגע) והקפדה על כך שלא ייפגעו. יש לציין שבמקרים שונים, טיפול לא נכון יכול להביא להתפתחות זיהומים וסיבוכים שונים לשווא, ולכן חשוב לשמור היטב על השלפוחיות.

שימוש בקרמים נגד כוויות

במידה ומדובר בכוויות נרחבות וקשות ביותר, ניתן להתייעץ עם הרופא לגבי שימוש בקרמים ייעודיים לטיפול בכוויות. קרמים שונים כמו טרולאמין ודומיו יכולים לסייע להקלה על הכוויה וניתן להשתמש בהם.

שימוש במשככי כאבים

במידה וכוויות השמש גורמות להופעת כאב רב, ומפריעות מאוד לתפקוד היום יומי ניתן כמובן להשתמש במשככי כאבים מסוגים שונים. השימוש במשככי הכאבים עוזר להקלה על הכאב ומסייע להתמודדות עם כוויות השמש, אשר עשויות להיות לעתים קשות. ניתן להשתמש בכל סוג של משככי כאבים כמו אקמול, אופטלגין, אדוויל, נורופן, נרוסין וכל תרופה אחרת.