קרמים ומשחות עם או בלי מרשם רופא לטיפול בכוויות

משחההטיפול בכוויות מתבצע ברובו הגדול של המקרים על ידי קרמים ומשחות לטיפול מקומי. על פי סוג הכוויה, דרגת החומרה והעומק שלה ניתן להחליט באיזה טיפול להשתמש, והאם ניתן להסתפק בטיפול בסיסי או שיש צורך להשתמש בחומרים מתקדמים יותר הניתנים על ידי מרשם רופא.

מאחר שרוב הכוויות נחשבות לקלות, בדרך כלל ניתן להסתפק בקרמים הבסיסיים אותם ניתן לרכוש ללא כל בעיה בכל בית מרקחת ללא מרשם רופא.

עם זאת, מומלץ להתייעץ עם הרוקח לגבי תופעות הלוואי האפשריות, ולהיעזר בו על מנת להתאים את הקרם המתאים לאופי הכוויה והמטופל.

במקרים קשים יותר של כוויה, אין ברירה אלא להגיע אל הרופא, על מנת לקבל מרשם למשחה יעילה יותר שתעזור להתגבר על הכוויה הקשה באופן טוב יותר.

קרמים ללא מרשם רופא

קרמים ללא מרשם רופא מכילים בדרך כלל חומרים אנטיספטיים המסייעים למניעת היווצרות זיהומים וחומרים נוספים להקלה על הגירוי והכאב. מדובר בתכשירים פשוטים ובטוחים יחסית, אשר בדרך כלל לא גורמים לתופעות לוואי משמעותיות. מכיוון שמדובר בקרמים עם תכונות כלליות למדי, הם מסייעים בדרך כלל גם בכל בעיה עורית אחרת כמו פריחה, שפשפות או כל בעיית עור אפשרית.

את הקרמים האלה ניתן להשיג כמעט בכל בית מרקחת ללא כל בעיה, וחשוב מאוד להחזיק אחד מהם בבית למקרה הצורך.

טרולאמין (ביאפין)

קרם המסייע בעיקר לכוויות קלות ושטחיות, המכיל מרכיבים המעשירים את העור ומספקים לו לחות ובנוסף מספק יכולות אנטי-ספטיות למניעת זיהומים. הטרולאמין פופולארי מאוד במקרים של כוויות נרחבות אשר פוגעות בשטח נרחב מכיוון שהוא קל למריחה.

בפנטן

קרם המסייע להקל על כוויות שטחיות ופצעים קלים אשר מסייע למניעת זיהומים ולהקלת הגירוי. הקרם מכיל חומרים אנטי-ספטיים ופרו-ויטמין B5 ונחשב יעיל יחסית ובטוח לשימוש. מלבד לכוויות, בפנטן משמש למגוון בעיות עור כמו פצעים קלים, שפשפות, גירויים, כטיפול לאחר קעקועים וכו'.

טריפלדרם

סוג נוסף של קרם אנטי-ספטי המסייע להקלה על גירוי העור ועוזר להרגעת הכאב כתוצאה מהכוויות.

עזרקאין

קרם המכיל חומר מאלחש בשם לידוקאין, שעוזר להרגעת הכאב. יש להדגיש קרם זה לא מכיל חומרים אנטיספטיים אלא מספק אלחוש בלבד.

סילברול – קרם הדורש מרשם רופא

אחד הקרמים הנמצאים בשימוש הנפוץ ביותר במצבים של כוויות מדרגה 2 ו-3 הוא סילברול. זהו קרם המכיל חומרים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים, אשר מסייעים בדרך זו להאצת תהליך ההחלמה.

כמו כן, הקרם מכיל יוני כסף (Silver) אשר עוזרים למניעת התהליך הדלקתי והזיהומי הנוטה להופיע בכוויות. הקרם יעיל מאוד גם בטיפול בכיבים מזוהמים או כאשר מנסים לטפל בפצעי לחץ, והוא נחשב ליעיל ביותר.

למרות יעילותו הרבה של הסילברול, השימוש בו כולל מספר תופעות לוואי ולכן הוא ניתן על ידי מרשם רופא בלבד. תופעת הלוואי העיקרית של השימוש בקרם היא השחרת העור לאחר חשיפתו לאור השמש, ולכן במהלך השימוש בו מומלץ להימנע מחשיפה אל השמש.

כמו כן, השימוש בסילברול אסור במטופלים בעלי חסר באנזים G6PD, ויש להתייעץ עם הרופא כאשר מדובר בנשים בהריון או מטופלים עם היסטוריה של מחלות כבד או כליה.

חשוב לזכור שניתן להשתמש בסילברול לכל בעיה עורית שהיא, ובמקרים רבים אנשים שומרים את הקרם בבית לשם שימוש עתידי.

עם זאת, יש להדגיש שהקרם ניתן במרשם רופא בלבד מסיבה מסויימת, ונושא תופעות הלוואי של הקרם נחשב למשמעותי ביותר ויש להיזהר ממנו. ולכן, חשוב להתייעץ עם הרופא לפני השימוש ולעשות זאת בזהירות רבה.

ראו גם:

טיפול טבעי להקלה על כוויות

תכשיר אלוורה