כיצד למנוע צלקות מכוויות?

מניעת צלקות מכוויותכוויות הן בעיה רפואית נפוצה למדי, שיכולה להתרחש כתוצאה מחשיפה לחומרים מזיקים או לקרינה. ישנם מקרים שבהם הכוויה נחשבת לבעיה רפואית עם סכנה של ממש. כאלה הם, למשל, נזקים עמוקים או לחילופין – נזק שכולל שטח פנים גדול של הגוף. בישראל, חלק גדול מהכוויות הן כאלה שנוצרות עקב חשיפה מוגברת לשמש ולרוב מדובר על נזקים שאינם חמורים לטווח הזמן הקצר. יחד עם זאת, אין לזלזל בהשפעות ארוכות הטווח של כוויות שמש ביצירת הזדקנות מוקדמת של העור ובסכנה להתפתחות גידולים שפירים או ממאירים.

בנוסף לבעיה הרפואית שנוצרת כתוצאה מכוויות בדרגות החומרה השונות, רבים מהסובלים מכוויות מוטרדים לא מעט מהבעיה האסתטית שנלווית לכך. במיוחד כאשר מדובר על פגיעה רחבת היקף או כזו שחדרה עמוק אל מעבר לאפידרמיס, מלווה ההחלמה בהיווצרות של צלקות. בהקשר זה, חשוב לדעת שישנן דרכים לטיפול, חלקן מתאימות במיוחד לגבי צלקות "טריות" וחלקן יעילות גם במקרים של צלקות שנוצרו בעבר.

לפני שמטפלים – נזהרים

אי אפשר לדבר על כוויות ועל צלקות בלי להזכיר את החשיבות של נקיטת זהירות ואמצעי בטיחות במצבים שונים.

  • הדרך הטובה ביותר למניעת הכוויות הנפוצות, הלא הן כוויות השמש, היא להימנע משהיה ממושכת בחוץ במיוחד בעונה החמה ובשעות החמות. גם אנשים בעלי עור כהה עלולים לסבול מכוויות וכן מצלקות בולטות יותר לעין. במידה וישנה חשיפה לשמש, מומלץ לעשות שימוש באביזרי הגנה, קרם הגנה, חבישת כובע, לבוש מתאים ושתיה מרובה. כאשר אין מקפידים בשתייה הסכנה לנזקי עור גדולה במיוחד.
  • סכנת הכוויות נפוצה מאוד גם בבית, ובמיוחד בסביבת המטבח. מכיוון שהבישול כרוך לא פעם בחימום בטמפרטורות גבוהות, יש לפעול בשיקול דעת ובזהירות. שימוש בכפפות, למשל, חשוב מאוד. חשוב לא פחות למנוע כניסת ילדים קטנים למטבח ללא השגחה.
  • כוויות רבות עשויות להתרחש בסביבה תעשייתית. הדבר קורה לא רק כתוצאה מחום רב אלא גם משימוש בכימיקלים ובחומרים חריפים, חלקם נדיפים. כאן ישנה חשיבות להדרכה מתאימה ולנקיטת אמצעי זהירות להגנה על העור ועל מערכת הנשימה כאחת. כוויות וצלקות בדרכי הנשימה נחשבות לחמורות באופן מיוחד.

יריעות סיליקון ותחבושות לחץ

תאונות מתרחשות גם אם מקפידים על כל אמצעי הזהירות. לכן, חשוב לדעת שגם כאשר סובלים מצלקת שנוצרה בשל כוויות עדיין יש מה לעשות. אמצעים חשובים ויעילים הם תחבושות הלחץ ויריעות הסיליקון.

  • שימוש בתחבושות הדוקות ובחבישות לחץ הינו אמצעי חשוב לטיפול בכוויות חמורות ובכאלה שכוללות שטח פנים גדול. חבישות כאלה מסייעות במניעה של צלקות ואף מזרזות את ההחלמה. על פי רוב, חבישת לחץ מצריכה שימוש למשך תקופה ארוכה למדי של מספר שבועות ואפילו של מספר חודשים.
  • יריעות סיליקון – שלא כמו חבישות הלחץ, יריעות סיליקון יכולות להתאים גם למקרים שבהם מצב הכוויה איינו חמור ואף לאחר שכבר מדובר בצלקת ישנה שהגלידה. אמנם, ככל שהכוויה טרייה יותר ונמצאת בשלב ההחלמה העלמת הצלקת תהיה טובה יותר, אבל גם במקרים אחרים ישנה הטבה משמעותית. יריעות הסיליקון מגיעות בצורות שונות ובעוביים שונים כך שניתן להתאים אותם לאזורי גוף שונים. משך השימוש ביריעות שונה בין מטופלים שונים ויכול לנוע בין כמה ימים לבין מספר שבועות.

מלבד יריעות סיליקון וחבישות לחץ, ניתן לעשות שימוש גם במשחות שונות לצורך שיפור המצב במקרה של כוויות וצלקות. בין המשחות ניתן למצוא תכשירים המבוססים על חומרים טבעיים ואחרים המבוססים על תמציות מלאכותיות.

במידה ושאר הטיפולים אינם עוזרים, ניתן לטפל בצלקות ישנות גם באמצעים נוספים כגון טיפול בלייזר או סוגים שונים של פילינג וזאת בהתייעצות עם גורמים מקצועיים בלבד.