כוויות

כיצד למנוע צלקות מכוויות?

מניעת צלקות מכוויותכוויות הן בעיה רפואית נפוצה למדי, שיכולה להתרחש כתוצאה מחשיפה לחומרים מזיקים או לקרינה. ישנם מקרים שבהם הכוויה נחשבת לבעיה רפואית עם סכנה של ממש. כאלה הם, למשל, נזקים עמוקים או לחילופין – נזק שכולל שטח פנים גדול של הגוף. בישראל, חלק גדול מהכוויות הן כאלה שנוצרות עקב חשיפה מוגברת לשמש ולרוב מדובר על נזקים שאינם חמורים לטווח הזמן הקצר. יחד עם זאת, אין לזלזל בהשפעות ארוכות הטווח של כוויות שמש ביצירת הזדקנות מוקדמת של העור ובסכנה להתפתחות גידולים שפירים או ממאירים.

בנוסף לבעיה הרפואית שנוצרת כתוצאה מכוויות בדרגות החומרה השונות, רבים מהסובלים מכוויות מוטרדים לא מעט מהבעיה האסתטית שנלווית לכך. במיוחד כאשר מדובר על פגיעה רחבת היקף או כזו שחדרה עמוק אל מעבר לאפידרמיס, מלווה ההחלמה בהיווצרות של צלקות. בהקשר זה, חשוב לדעת שישנן דרכים לטיפול, חלקן מתאימות במיוחד לגבי צלקות "טריות" וחלקן יעילות גם במקרים של צלקות שנוצרו בעבר.

לפני שמטפלים – נזהרים

אי אפשר לדבר על כוויות ועל צלקות בלי להזכיר את החשיבות של נקיטת זהירות ואמצעי בטיחות במצבים שונים.

יריעות סיליקון ותחבושות לחץ

תאונות מתרחשות גם אם מקפידים על כל אמצעי הזהירות. לכן, חשוב לדעת שגם כאשר סובלים מצלקת שנוצרה בשל כוויות עדיין יש מה לעשות. אמצעים חשובים ויעילים הם תחבושות הלחץ ויריעות הסיליקון.

מלבד יריעות סיליקון וחבישות לחץ, ניתן לעשות שימוש גם במשחות שונות לצורך שיפור המצב במקרה של כוויות וצלקות. בין המשחות ניתן למצוא תכשירים המבוססים על חומרים טבעיים ואחרים המבוססים על תמציות מלאכותיות.

במידה ושאר הטיפולים אינם עוזרים, ניתן לטפל בצלקות ישנות גם באמצעים נוספים כגון טיפול בלייזר או סוגים שונים של פילינג וזאת בהתייעצות עם גורמים מקצועיים בלבד.

Exit mobile version