טיפול בכאב הנגרם מכוויה

כאבאחד הסימנים החשובים והנפוצים ביותר של כוויה הוא כאב. הכאב שמופיע לאחר כוויה טיפוסי מאוד, ומפריע בדרך כלל בתפקוד היום יומי. כאשר מדובר בכאב באזור תפקודי, כמו כפות הידיים והרגליים, הוא עשוי להגביל מאוד את יכולת התנועה והתפקוד. לעומת זאת, כוויה הכוללת שטחים נרחבים (כמו לדוגמא בכווית שמש), עלולה לגרום לסבל רב ולכאב ממושך המפריע מאוד ביום יום.

אי לכך, קיימות מספר דרכים להתמודד עם הכאב הרב המופיע כתוצאה מהכוויה, המסייעות להפחית את הסבל ולהקטין את ההשפעה שגורמת הכוויה לחיי היום יום.

קירור

אחד האמצעים ה"קלאסיים" והיעילים ביותר להקלה על הכאב במקרים של כוויות הוא קירור האזור. כאשר מקררים את אזור הכוויה, מסייעים לעור הפגוע ומפחיתים את הכאב.

כמו כן, מכיוון שמקורם של רוב מקרי הכוויה הוא טמפרטורה גבוהה, קירור האזור עוזר להפחתת טמפרטורת העור ולמניעת התקדמות הכוויה. קירור העור במקרים של כוויות מושג על ידי מספר דרכים:

  • שטיפה במים זורמים – במידה ומדובר באזור ממוקד, ניתן לשטוף אותו למשך כרבע שעה באמצעות מים זורמים, העוזרים להחזרת טמפרטורת העור לרמה התקינה. במקרים אלה אין להשתמש בקרח אשר עלול להזיק עוד יותר לעור הפגוע.
  • מקלחת קרה – במקרה של פגיעה נרחבת כמו כוויות שמש ניתן כמובן לשטוף את כל הגוף באמצעות מקלחת קרה ומרעננת.
  • שימוש במגבת רטובה – במקרים של כוויה הגורמת לכאב רב, ניתן להשתמש במגבת אשר הורטבה במים קרים (לא קפואים וללא קרח) ולהניחה על האזור הכואב. יש לחזור על הטיפול מספר פעמים ביום, כל עוד הכאב ממשיך להופיע.

חבישה

סוג נוסף של טיפול המומלץ להקלה על הכאב הנוצר כתוצאה מכוויה הוא חבישת האזור. חבישת האזור הפגוע עוזרת במניעת זיהומים, ובהפחתת הפגיעה הפיזית באזור הכוויה ובכך מפחיתה את הכאב. כמו כן, במקרים של שלפוחיות חבישה עוזרת להגנה עליהן ובמצבים של כוויה באזורים תנועתיים החבישה עוזרת לקיבוע האיבר.

חשוב לזכור שעל מנת שהחבישה תהיה יעילה, חשוב לבצע אותה בצורה נכונה, הכוללת:

  • שימוש בתחבושות מתאימות, אשר לא יידבקו לאזור הפגוע.
  • חבישה שאינה הדוקה מדי, ועלולה לגרום ללחץ על האזור אשר יגביר את הכאב.
  • החלפת תחבושות בצורה תדירה, על מנת למנוע זיהום.

טיפול מקומי להקלה על הכאב

ברוב המקרים, מספיק להשתמש בטיפול מקומי על מנת להפחית את הכאב שנוצר כתוצאה מהכוויה. הטיפול מתבצע על ידי מספר תכשירים הכוללים:

  • אלוורה – ג'ל צמחי בעל תכונות רפואיות רבות הכוללות הפחתת כאב. מומלץ למרוח את האלוורה מיד לאחר הכוויה ולהמשיך במריחתה לאורך כל הימים בהם הכוויה גורמת לכאב. האלוורה מסייעת גם בקירור והרגעת העור ונחשבת לאחד התכשירים היעילים בטיפול בכוויות.
  • קרמים אנטי דלקתיים – שימוש בקרמים אנטי דלקתיים כמו וולטרן ג'ל יעיל בעיקר כאשר מדובר בכוויות שמש. המרכיבים האנטי דלקתיים של הקרם מסייעים להפחתת הנפיחות ועוזרים להתמודדות עם הכאב.

טיפול סיסטמי להקלה על הכאב

במקרים קשים יותר, הכוללים כוויות עמוקות ומורכבות יותר ניתן להשתמש בטיפול סיסטמי להקלה על הכאב. הטיפול האפשרי להקלה על כאבים כתוצאה מכוויות כולל:

  • משככי כאבים ללא מרשם רופא – תרופות כמו אדוויל, נורופן, אקמול, אופטלגין וכו' יכולים לסייע להקלה על הכאב. במקרים אלה, מומלץ להתחיל בנטילת הכדור כבר בבית, מיד לאחר הופעת הכוויה על מנת לספק הקלה מיידית.
  • משככי כאבים במרשם – במקרים קשים ניתן להשתמש בתרופות מרשם הכוללות תרופות יעילות יותר. אצל חולים מאושפזים, משתמשים בדרך כלל בתרופות הניתנות דרך הווריד, כמו מורפיום ונגזרותיו.