כוויות אלרגיה ויובש בחומרי ניקוי

כוויות אלרגיה ויבש - נזקי חומרי הניקויתגובה אלרגית היא חוויה נפוצה המתרחשת כשהגוף בא במגע עם חומרים המכילים כימיקלים, או אלרגנים, הגורמים לתגובת המערכת החיסונית. תגובות בודדות נבדלות זו מזו, וכך גם החומרים המעוררים את התגובה.
תגובות אלו מתרחשות במיוחד בתקופות בהן מתבצעים ניקיונות אינטנסיביים, כגון בתקופת האביב ולפני חג הפסח. תופעות אלו מצביעות על סוג של דלקת עור הנובעת ממגע, או רגישות לחומרים כימיים.

קיימים שני סוגים עיקריים של תגובות עוריות הקשורות להיגיינת ידיים. הסוג הראשון והנפוץ ביותר כולל תסמינים המשתנים מקלים עד מתישים, וכוללים יובש, גירוי, גרוד, ואפילו כוויות ודימום. שורת תסמינים זו נקראת דלקת עור ממגע עם חומרים מגרים.

הסוג השני של תגובת העור הוא נדיר ומייצג אלרגיה למרכיב כלשהו במוצרי הניקיון. תסמיני דלקת עור אלרגית ממגע עשויים אף הם לנוע בין מתונים עד חמורים, והתרחש על הידיים בלבד או להתפשט לאזורים אחרים בגוף.

שיטות להפחתת ההשפעות השליליות של חומרי ניקוי

השיטות העיקריות להפחתת גירויים הנובעים ממגע עם חומרי ניקוי רעילים, הם בחירת מוצרים המכילים תרכובות טבעיות, שימוש בכפפות להפחתת סיכון גירוי העור, ושימוש במוצרי לחות לטיפול עור הידיים, לאחר הניקיונות.

בחירת מוצרי ניקיון טבעיים

מומלץ להשתמש במוצרים אלו הנחשבים ליעילים ובטוחים לעור. הנטייה של מוצרים כימיים לגרום לגירוי ויובש עור, היא גורם מרכזי ומשפיע על התפתחות כוויות, יובש ואלרגיות על הידיים. לדוגמא, חומרים המכילים אלכוהול מגבירים דלקות עור, והשימוש התכוף בהם כרוך בנזק עור מוגבר יותר מיובש וגירוי, ועלול להוביל לכוויות.

חומרי חיטוי כגון אקונומיקה או חומרים לניקוי תנורים מכילים רכיבים העלולים לגרום להתפתחות אלרגיות. מספר מחקרים הוכיחו כי מוצרים טבעיים נסבלים טוב יותר על ידי העור, ומונעים נזקים לידיים, בהשוואה למוצרים רגילים המכילים חומרים מיקרוביאליים, במיוחד כשמשתמשים בהם לטווח הארוך, ומקיימים עימם מגע ישיר כגון שפשוף משטחים.

הפחתת גירוי העור

הקפדה על היגיינת ידיים וטיפוח עור הידיים מונעים את סיכון גירוי העור. לדוגמא, יש להימנע משטיפה מוגברת של הידיים עם מים וסבון מיד לפני או לאחר שימוש במוצרי ניקיון מבוססי אלכוהול, שכן פעולה זו עלולה להוביל להחמרת האלרגיה.

בנוסף, יש לעטות כפפות במהלך הניקיונות על מנת להפחית את המגע הישיר עם מוצרים המכילים אלכוהול. את הכפפות יש ללבוש רק על ידיים יבשות לחלוטין. במקרה של תסמינים חמורים, או התרחשות תגובה אלרגית, יש להתייעץ עם הרופא לקבלת טיפול.

שימוש במוצרי טיפוח עור המכילים לחות

הקפדה על צעדים קבועים לטיפוח העור, יעילה במניעת התרחשות יובש, כוויות ואלרגיות על הידיים. מוצרי היגיינת ידיים משפיעים באופן משמעותי על מצב העור, אך יש להשתמש במוצרים המתאימים למזג האוויר ותנאי הסביבה.
לדוגמא, במהלך חודשי הקיץ החמים בישראל, העור סופג יותר לחות, וחומרי הטיפוח צריכים להכיל יותר מים. השפעות מוצרי הטיפוח משתנות אף לפי סוג העור, והנטייה שלו להגיב לחומרים מגרים. שימוש קבוע בקרם ידיים מזין ועשיר בלחות, במיוחד לאחר ניקיונות, מגן על הידיים מפני יובש ושומר עליהם מפני התרחשות נזקים חמורים יותר.

למניעת סיכון דלקת עור כתוצאה ממגע עם חומרים מגרים, או מניעת תופעות לוואי אחרות, יש להשתמש אף במוצרי טיפוח עור חזקים. סוגים שונים של קרם גוף וקרם ידיים מכילים בדרך כלל שמנים המגבירים את לחות העור, ומתפקדים כמחסום מפני חומרים רעילים והתפתחות יובש העלול להחמיר למצב של כוויות. שימוש קבוע במוצרים אלו מסייע במניעת וטיפול בדלקות עור הנגרמות ממגע לאחר השימוש בחומרי ניקוי רעילים.