טיפולי פיזיותרפיה לטיפול ושיקום מכוויות

פיזיותרפיה כחלק משיקום בעלי כוויותטיפול ושיקום לאחר כוויות, במיוחד אלה אשר מדורגים בדרגה גבוהה מבחינה רפואית כוללים בהכרח מספר רב של תחומים כמו טיפול רפואי מידי, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, התערבות של אנשי סעד ואף של פסיכולוגים. כוויות חמורות דורשות אשפוז ממושך בבתי חולים שבהם עוברים האנשים אשר נכוו בין מחלקות שונות, החל ממחלקת ההתאוששות ועד למחלקת השיקום.

כוויות חמורות גורמות לסבל רב ולכאבים חזקים ובלתי נסבלים, ומצריכות לא פעם ניתוחים רבים, עד כדי כך שהאדם עלול לאבד את יכולת התפקוד שלו באופן זמני.

בנוסף למוגבלות הפיזית לה הכוויות גורמות, המצב הרגשי של האדם אשר נכווה עלול להיפגע גם הוא מכיוון שהמראה שלאחר הכוויות אינו אסתטי והוא יכול לחוש בושה גדולה שמא יראו אותו סביב או אפילו שהוא עצמו אינו מסוגל לעמוד במראה. הדבר תלוי כמובן במיקום הצלקות והאם הן גלויות או נסתרות.

בתהליך השיקומי שניתן לאדם צריך להתחשב לא רק בצלקות הפיזיות שלו אלא גם בצלקות הנפשיות אשר נגרמו בעקבותיהן. הכאבים הפיזיים מטופלים על ידי אנשים מתחום הרפואה והפרא- רפואה, דוגמת מטפלי פיזיותרפיה, והכאבים הנפשיים מטופלים על ידי אנשי מקצוע מבריאות הנפש.

טיפולי פיזיותרפיה לטיפול ושיקום מכוויות ניתנים במסגרת של סל השירותים הרפואיים על פי מה שמחייב חוק ביטוח בריאות ממלכתי. קופות החולים ובתי החולים מעמידים לרשות האנשים מרפאות ומכונים אשר מטפלים באנשים לאחר כוויות ומעניקים להם שירות רפואי במגוון התחומים.

מטרת הפיזיותרפיה

באזור שבו נוצרה הכוויה יש סכנה אמיתית לקיצור של רקמות העור, מה שעלול להגביל את טווחי התנועה בצורה משמעותית, ומסיבה זו חשוב מאוד להתחיל את טיפולי הפיזיותרפיה עוד בתחילה האשפוז בבית החולים.

טיפולי פיזיותרפיה לטיפול ושיקום מכוויות באים במטרה לשפר את הגמישות ואת התנועתיות במפרקים כאשר הטיפול מתמקד באזור הכוויה עצמה, הצלקת אשר נוצרה בעקבותיה ובאזור השתל לאחר ניתוחי השתלת עור.

טיפולי פיזיותרפיה ניתנים באופן אישי לכל מטופל ומטופל ומותאמים למצבו הרפואי, ליכולות שלו לאחר שנכווה, לאזורי הכוויות ולמאפייני הפגיעה. שיקום מכוויות בא במטרה להחזיר את האדם למצב שבו הוא מסוגל לתפקד באופן עצמאי בצורה בטובה ביותר. בכל התהליך השיקומי מקבל המטופל עצות שונות לגבי הדרכים שבהן הוא יוכל לנהל את אורח החיים שלו לצד הכוויות בצורה פעילה ומותאמת ליכולותיו האישיות.

מה כולל השיקום?

במסגרת טיפולי פיזיותרפיה ושיקום מתבצעים מספר דברים:

  • מועברים תרגילים מיוחדים לשיפור הגמישות וטווחי התנועה.
  • נעשות מתיחות של הרקמה באזור שבו נמצאת הכוויה.
  • התאמה של סדים מיוחדים על אזורי הכוויה.
  • מועברים תרגילים מיוחדים לשרירים.
  • הפיזיותרפיסט מציע למטופל להשתמש באמצעים שונים כדי להתמודד עם הכאבים.
  • הפיזיותרפיסט מתאים למטופל אביזרים שונים שיסייעו לו בניידות ממקום למקום.
  • הפיזיותרפיסט מייעץ למטופל על פעילויות גופניות מסוימות בהתאמה אישית.