הגורמים לכוויות

הגורמים לכוויהכוויה נגרמת לאחר כל גורם שגרם לפגיעה כלשהי בשלמות העור. הגורם הנפוץ ביותר להופעת כוויה הוא חום, אך קיימים גורמים נוספים הגורמים לכך כמו כימיקלים שונים, קרינה, התחשמלות ועוד.

חשוב מאוד להכיר את הגורמים השונים לכוויות מכיוון שבדרך זו ניתן להימנע ממגע איתם והפחתת הסיכון לכוויה.

חום

הגורם השכיח ביותר להופעת כוויה הוא חום, וכמעט כל אדם בעולם עובר לפחות פעם אחת בחייו כוויה על רקע חום. בכווית חום, הטמפרטורה הגבוהה גורמת לפגיעה קשה בעור ולהופעת כוויה. קיימים מספר גורמים המובילים לכווית חום:

  • אדים – מגע של העור עם גזים רותחים, כמו קיטור, אדי קומקום או כל גז חם אחר יכול לגרום להעברת הטמפרטורה הגבוהה אל העור ולהופעת הכוויה.
  • נוזלים – שפיכת תה חם או שמן רותח על עור חשוף גורמת כמובן להופעת כוויה. במקרה זה ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, כך עצמת הכוויה חזקה יותר ולהיפך.
  • מתכת חמה – מגע במתכת חמה הוא גורם נפוץ לכוויות. לשם כך, חשוב להצטייד בכפפות מתאימות כאשר עובדים באזורים בהם יש סיכון למגע עם מתכות חמות או כלים חמים אחרים כמו כלי מטבח, מנועים חמים וכו'.
  • אש ישירה – אחד הגורמים המסוכנים ביותר לכוויות הוא אש ישירה, אשר גורמת בדרך כלל לכוויה קשה ביותר. אי לכך חשוב מאוד להקפיד להיזהר בקרבת אש (כמו לדוגמא במדורות) ולשמור מרחק סביר מכל אש ישירה.

זרם חשמלי

גורם נוסף העשוי לגרום להופעת כוויה הוא זרם חשמלי, ובמקרים אלה מדובר בעיקר בפגיעה בשכבה התת עורית אשר אינה נראית לעין. ולכן במקרים אלה, מלבד הטיפול בחשמול עצמו יש גם לחפש את הכוויות בעור ולטפל בהן בצורה טובה.

קרינה

גורם נוסף שמוביל לכוויות הוא קרינה. כל סוג של קרינה כולל רמה גבוהה מאוד של אנרגיה, ובמקרים של מגע עם עור הגוף הקרינה עלולה לגרום לפגיעה בו ולהופעת כוויה. סוגי הקרינה השכיחים הגורמים לכוויה הם:

  • קרינת שמש – הגורם השכיח ביותר לכוויות, המוביל להופעת כוויה מדרגה 1 על העור לאחר חשיפה לשמש. קרינת השמש כוללת גלי UV אשר גורמים לפגיעה קשה בעור ולהופעת כוויה. יש לציין שקרינת ה-UV קיימת גם במכוני שיזוף ולא רק בחשיפה לשמש הישירה, ולכן יש להיזהר בהתאם על ידי שימוש בקרם עם מקדם הגנה גבוה.
  • הקרנות – חולי סרטן המטופלים בהקרנות מתלוננים לעתים על הופעת כוויות באזור המוקרן. גם במקרה זה מדובר בקרינה בעלת אנרגיה גבוהה, המובילה להופעת הכוויות.

כימיקלים

מגע של כימיקלים שונים עם עור חשוף עלול להוביל להיווצרות כוויות. ברוב המקרים מדובר בחומצות חזקות מאוד או בסיסים חזקים מאוד, הגורמים לפגיעה קשה ביותר ברקמת העור ולנזק המתבטא בכוויה.

הכימיקלים העיקריים הגורמים לכוויות הם חומרי ניקוי חזקים או חומרים אחרים הנמצאים בשימוש מעבדתי. קיימים שני מצבים עיקריים המובילים לכוויות על ידי כימיקלים:

  • מגע ישיר – במקרים אלה מגע ישיר של חומר מסוכן עם העור גורם להופעת הכוויה. ולכן, חשוב מאוד להשתמש בכפפות או באמצעי הגנה אחרים כאשר משתמשים בכימיקלים (כמו לדוגמא בחומרי ניקוי)
  • על ידי אדי החומרים – קיימים מקרים בהם אדי הכימיקלים יכולים גם כן לגרום לכוויה, שכן מגע של חלקיקי החומרים הנישאים באוויר עם העור גורם להופעת הכוויה. הסיכון הגדול ביותר במקרים אלו הוא מכוויה בעיניים, ובמערכת הנשימה.

ולכן, על מנת להימנע מחשיפה לכוויות כתוצאה משימוש בכימיקלים, חשוב מאוד לקרוא את ההתוויות לשימוש בחומרים שונים ולהשתמש באמצעי הגנה מתאימים (כמו כפפות ומשקפי מגן) על מנת להימנע מהופעת הכוויות.

קראו עוד על גורמים נוספים לכוויות<<